Terapia manualna Kraków - rehabilitacja kręgosłupa, artroskopia kolana
Przywrócenie narządu ruchu do pożądanego stanu uzależnione jest od rzetelnie przeprowadzonej rehabilitacji. Najlepsze i jednocześnie najszybsze rezultaty przynosi terapia manualna FDM, którą można wykonać w naszej klinice w Krakowie.
Metoda ta opiera się na bardzo prostych założeniach, z których wynika, iż źródłem odczuwanego bólu są deformacje w obrębie tkanki powięziowej. Dlatego też taką formą pomocy powinni być zainteresowani wszyscy pacjenci, którzy zmagają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa oraz odczuwają silne bóle głowy.
Kolano to największy staw w organizmie człowieka. Jest on bardzo narażony na przeciążenia wynikające z codziennego funkcjonowania. Sprawia to, że w połączeniu z czynnikami takimi jak m.in. nadwaga czy otyłość, pojawienie się różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych stanowi jedynie kwestię czasu. Co z osobami aktywnymi fizycznie? W ich przypadku można spotkać się przede wszystkim z kontuzjami takimi jak zwichnięcia czy skręcenia.
Bez względu na bezpośrednią przyczynę wystąpienia problemów ze stawem kolanowym, przeważnie potrzebna jest interwencja lekarska. Aby układ ruchu mógł ponownie funkcjonować tak, jak należy, warto wziąć pod uwagę artroskopię. Jest to mało inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej. W zależności od typu schorzenia oraz indywidualnego stanu pacjenta wykonuje się go w ciągu jednego dnia lub z kilkudniową hospitalizacją.
Terapia manualna - na co pomaga?
Współcześnie sporo osób cierpi na problemy związane z układem ruchu i kręgosłupem. Choć bezpośrednie oraz pośrednie przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, to zazwyczaj wynikają one z prowadzonego trybu życia.
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że pozycja siedząca jest dla ciała wymuszona i jedynie pozornie wygodna. Spędzając kilka godzin dziennie na biurowym krześle, obciążamy przede wszystkim kręgosłup, barki oraz nadgarstki. Wraz z upływem czasu zaczyna pojawiać się nie tylko ból, ale także ograniczenie ruchomości stawów obwodowych.
Za najskuteczniejszy sposób poradzenia sobie z dolegliwościami uważa się terapię manualną. To jedna ze stosownych obecnie metod fizjoterapeutycznych, która ma na celu wspomagać kręgosłup oraz stawy. Poza masażem dobry fizjoterapeuta stosuje różnego rodzaju techniki ucisku. Spotkać można się również m.in. z
- stretchingiem,
- manipulacją,
- mobilizacją,
- neuromobilizacją.
Wykorzystanie konkretnej techniki zależy oczywiście od wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, jego stanu zdrowia, wieku, a także od konkretnych dolegliwości. Jednakże na przeprowadzenie terapii powinny zdecydować się osoby, które zmagają się z
- bólem kości ogonowej i krzyżowej,
- wadami postawy,
- bólami lędźwiowo-krzyżowymi,
- zaburzeniami napięcia mięśni okolic miednicy,
- migrenami,
- problemami z zasypianiem,
- rwą kulszową.
Przeciwwskazaniami do terapii manualnej są przede wszystkim nowotwory, zaawansowaną osteoporozę, stwierdzone problemy z krzepliwością krwi oraz występujące czynne żylaki odbytu.
Przeprowadzane zabiegi nie wymagają ze strony pacjenta specjalnego przygotowania. Pierwsza wizyta polega na precyzyjnej ocenie stanu zdrowia. Jeśli dysponujemy zebranymi dotychczas wynikami badań lub zdjęciami rentgenowskimi, to warto je ze sobą zabrać.