+48 725 725 800

+48 887 320 320

kontakt@rehabilitacja-floryanska.pl

rebilitacja kręgosłupa kraków

Jak zachować zdrowy kręgosłup?

marzec 12, 2019 - Danuta

Comments are off for this post.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, przede wszystkim ze względu na rodzaj wykonywanego zawodu. Nie wszystkie miejsca pracy są dostosowane do potrzeb pracowników i nie wszystkie kierują się zasadami ergonomii. Jakie nawyki warto więc wprowadzić do swojego życia, by zachować zdrowy kręgosłup?

Zadbaj o profilaktykę

O kręgosłup musimy dbać każdego dnia, kierując się zasadami, które powinny wejść nam w nawyk.
1. Zadbaj o odpowiednią postawę i masę ciała – wielogodzinne garbienie się nad komputerem oraz zbyt duża masa ciała obciążają kręgosłup i nieuchronnie prowadzą do bolesnych schorzeń.

2. Wprowadź aktywność fizyczną do swojego planu dnia – znajdź czas na sport (np. pływanie czy jogę) lub każdego dnia wykonuj krótkie serie ćwiczeń rozciągających.

3. Zdrowy sen to podstawa! – w łóżku spędzamy ok. 25 lat naszego życia, dlatego dobór odpowiedniego materaca ma ogromne znaczenie. Materac warto dostosować do własnych preferencji oraz zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty. Dobrym wyborem są materace kieszeniowe strefowe, które sprawiają, że kręgosłup układa się w naturalnej i bezpiecznej pozycji.

4. Wybieraj niskie obcasy na co dzień – mimo że noszenie wysokich obcasów wysmukla sylwetkę i sprawia, że stajemy się bardziej kobiece, tego rodzaju obuwie negatywnie wpływa na zdrowie kręgosłupa i może powodować deformacje.

Kiedy nic nie pomaga

Jeśli towarzyszy Ci przewlekły ból kręgosłupa, który leczysz głównie za pomocą środków przeciwbólowych, może być za późno na profilaktykę. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, udaj się do specjalisty – fizjoterapeuty lub ortopedy – który zdiagnozuje problem i zaplanuje leczenie. W niektórych przypadkach może pomóc masaż leczniczy, lecz czasami potrzebna jest długoterminowa rehabilitacja kręgosłupa, która przynosi ukojenie i pozwala na nowo cieszyć się codzienną aktywnością.

Danuta

Zadzwoń do Nas